Kalendár

Október
P U S Š P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Aktuality
04.09.2018

Portál prvej pomoci pre inštruktorov a školiteľov SČK

Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci SČK spúšťa pre svojich inštruktorov a školiteľov portál, na ktorom nájdu všetky najnovšie informácie k téme prvá pomoc. 
09.07.2018

Prvá pomoc na slovenských cestách

V týždni od 9. júla do 13. júla 2018 môžete na slovenských cestách stretnúť dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. V rámci dlhoročnej spolupráce s Policajným zborom SR budú preverovať praktické zručnosti a vedomosti vodičov z oblasti poskytovania prvej pomoci.
20.06.2018

Svetový deň utečencov a stanovisko Červeného kríža

Spoločné stanovisko národných spoločností Červeného kríža krajín Európskej únie, Nórska a Švajčiarska k migrácii pri príležitosti Svetového dňa utečencov
16.05.2018

SČK a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu

Slovenský Červený kríž a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko rozhodli spojiť sily a ponúknuť akreditované Kurzy prvej pomoci
22.03.2018

Slovenský Červený kríž dostal ďalších 17 vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním zvyšných 17 vozidiel Kia cee’d Sportswagon splnila svoj minuloročný sľub kompletne obnoviť vozový park Slovenského Červeného kríža.  
08.12.2017

Príbehy pod stromček

Tento rok sme v advente pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža. 
29.11.2017

Nadácia Kia Motors Slovakia darovala SČK 20 nových vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním vozidiel Kia cee’d Sportswagon prispeje k obnove vozového parku SČK a zvýši mobilitu jeho pracovníkov. 
23.10.2017

Slovenský Červený kríž si na sneme zvolil nové vedenie

21. októbra sa konal VI. snem Slovenského Červeného kríža. Na štvorročné obdobie si zvolil najvyšších predstaviteľov SČK. 
18.08.2017

Svetový humanitárny deň

19. augusta si spoločne s celým svetom pripomíname Svetový humanitárny deň. Tento deň vzdávame úctu všetkým pracovníkom, ktorí riskujú svoje životy v humanitárnej službe a pomáhajú ľuďom postihnutých krízami na celom svete. 
0/0

Ako prebieha odber krvi

Čo vás čaká pri odbere krvi.

V prvom rade vás chceme uistiť, že nemusíte mať žiadne obavy. Darovanie krvi nie je o nič viac bolestivejšie ako odber krvi. A navyše, s nami máte istotu, že ste v tých najlepších rukách.

Čo by ste mali vedieť pred odberom? 

 • Pred plánovaným darovaním krvi si doprajte oddych.
 • Nemali by ste byť v časovom strese a na odber si naplánujte približne dve hodiny.
 • Váš aktuálny fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite krvi, preto jeden až dva dni pred darovaním krvi lekári neodporúčajú podávať náročné fyzické výkony. Mali by ste vynechať dokonca aj pravidelný tréning, návštevu posilňovne, ale napríklad aj saunovanie, ktoré vás môže vyčerpať.
 • Darovanie krvi nie je to isté ako odber krvi, a preto by ste mali prijímať dostatok tekutín, ideálne vodu, ovocné šťavy, minerálku, alebo čaj. Povolená je aj čierna káva bez mlieka. Tesne pred odberom treba vypiť aspoň pol litra tekutín.
 • Na darovanie krvi nikdy nechoďte nalačno. Doprajte si ľahké sacharidové jedlo, napríklad pečivo, chlieb, sucháre, ovocie, zeleninu, vločky, nízkotučný jogurt, džem, alebo med. Vyhnite sa potravinám s obsahom tuku.
 • Ak ste fajčiar, vyhnite sa fajčeniu aspoň 8 hodín. o Minimálne 12 až 14 hodín pred darovaním krvi určite nepite alkoholické nápoje. Oslavu odložte po darovaní krvi. 

Čo vás čaká na samotnom odbere? 

 • Každý darca sa pred každým odberom krvi musí najprv zaregistrovať.
 • Znamená to, že sa preukážete platným dokladom totožnosti, čo môže byť nielen občiansky preukaz, ale aj pas. Nezabudnite ani na preukaz poistenca zdravotnej poisťovne a ak budete už viacnásobný darca krvi, budete mať aj preukaz darcu krvi, ktorý nosíte so sebou na každý odber.
 • Vždy pred darovaním krvi každý darca vypĺňa „Dotazník darcu krvi, plazmy a krvných buniek“, ktorý transfúziologickému oddeleniu poskytne potrebné informácie týkajúce sa darcovho zdravia, životného štýlu, rizikových faktorov či prekonaných chorôb.
 • Pred samotným darovaním krvi vám lekár odoberie vzorku krvi, z ktorej vám vyšetrí krvný obraz, overí vašu krvnú skupinu a určí hladinu hemoglobínu - červeného krvného farbiva.
 • S vyplneným dotazníkom darcu krvi a s výsledkom základného vyšetrenia krvi, prídete k lekárovi na vyšetrenie. Lekár zhodnotí vyplnený dotazník a overí si niektoré otázky týkajúce sa zdravia, životného štýlu a prekonaných chorôb.
 • Zmeria vám tlak, pulz, prípadne popočúva srdce.
 • Po rozhovore s lekárom sa presuniete do odberového boxu, kde sa vykoná samotný odber krvi.
 • Nemusíte mať žiadne obavy, pri každom odbere krvi sa odoberie zvyčajne 400 až 450 ml krvi, čo trvá 5 až 10 minút a pre váš organizmus to v žiadnom prípade neznamená akékoľvek riziko.
 • Po odbere a občerstvení sa neponáhľajte domov, do práce. Poseďte, doplňte tekutiny, občerstvite sa. Potom môžete pokračovať v naplánovanom programe.
 •  Ako darca krvi máte podľa Zákonníka práce nárok na pracovné voľno. Patrí Vám na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca.