Kalendár

Január
P U S Š P S N
12345
6789101112
1314151617
18
18. 1. 2020 - 18. 1. 20208 hodinový kurz prvej pomoci
19
20212223242526
2728293031
Aktuality
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
16.10.2018

Svetový deň záchrany života 2018

Dnešný Svetový deň záchrany života sme si pripomenuli spolu s ďalšími partnermi zo Slovenskej resuscitačnej rady.
04.09.2018

Portál prvej pomoci pre inštruktorov a školiteľov SČK

Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci SČK spúšťa pre svojich inštruktorov a školiteľov portál, na ktorom nájdu všetky najnovšie informácie k téme prvá pomoc. 
09.07.2018

Prvá pomoc na slovenských cestách

V týždni od 9. júla do 13. júla 2018 môžete na slovenských cestách stretnúť dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. V rámci dlhoročnej spolupráce s Policajným zborom SR budú preverovať praktické zručnosti a vedomosti vodičov z oblasti poskytovania prvej pomoci.
0/0

Ako prebieha odber krvi

Čo vás čaká pri odbere krvi.

V prvom rade vás chceme uistiť, že nemusíte mať žiadne obavy. Darovanie krvi nie je o nič viac bolestivejšie ako odber krvi. A navyše, s nami máte istotu, že ste v tých najlepších rukách.

Čo by ste mali vedieť pred odberom? 

 • Pred plánovaným darovaním krvi si doprajte oddych.
 • Nemali by ste byť v časovom strese a na odber si naplánujte približne dve hodiny.
 • Váš aktuálny fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite krvi, preto jeden až dva dni pred darovaním krvi lekári neodporúčajú podávať náročné fyzické výkony. Mali by ste vynechať dokonca aj pravidelný tréning, návštevu posilňovne, ale napríklad aj saunovanie, ktoré vás môže vyčerpať.
 • Darovanie krvi nie je to isté ako odber krvi, a preto by ste mali prijímať dostatok tekutín, ideálne vodu, ovocné šťavy, minerálku, alebo čaj. Povolená je aj čierna káva bez mlieka. Tesne pred odberom treba vypiť aspoň pol litra tekutín.
 • Na darovanie krvi nikdy nechoďte nalačno. Doprajte si ľahké sacharidové jedlo, napríklad pečivo, chlieb, sucháre, ovocie, zeleninu, vločky, nízkotučný jogurt, džem, alebo med. Vyhnite sa potravinám s obsahom tuku.
 • Ak ste fajčiar, vyhnite sa fajčeniu aspoň 8 hodín. o Minimálne 12 až 14 hodín pred darovaním krvi určite nepite alkoholické nápoje. Oslavu odložte po darovaní krvi. 

Čo vás čaká na samotnom odbere? 

 • Každý darca sa pred každým odberom krvi musí najprv zaregistrovať.
 • Znamená to, že sa preukážete platným dokladom totožnosti, čo môže byť nielen občiansky preukaz, ale aj pas. Nezabudnite ani na preukaz poistenca zdravotnej poisťovne a ak budete už viacnásobný darca krvi, budete mať aj preukaz darcu krvi, ktorý nosíte so sebou na každý odber.
 • Vždy pred darovaním krvi každý darca vypĺňa „Dotazník darcu krvi, plazmy a krvných buniek“, ktorý transfúziologickému oddeleniu poskytne potrebné informácie týkajúce sa darcovho zdravia, životného štýlu, rizikových faktorov či prekonaných chorôb.
 • Pred samotným darovaním krvi vám lekár odoberie vzorku krvi, z ktorej vám vyšetrí krvný obraz, overí vašu krvnú skupinu a určí hladinu hemoglobínu - červeného krvného farbiva.
 • S vyplneným dotazníkom darcu krvi a s výsledkom základného vyšetrenia krvi, prídete k lekárovi na vyšetrenie. Lekár zhodnotí vyplnený dotazník a overí si niektoré otázky týkajúce sa zdravia, životného štýlu a prekonaných chorôb.
 • Zmeria vám tlak, pulz, prípadne popočúva srdce.
 • Po rozhovore s lekárom sa presuniete do odberového boxu, kde sa vykoná samotný odber krvi.
 • Nemusíte mať žiadne obavy, pri každom odbere krvi sa odoberie zvyčajne 400 až 450 ml krvi, čo trvá 5 až 10 minút a pre váš organizmus to v žiadnom prípade neznamená akékoľvek riziko.
 • Po odbere a občerstvení sa neponáhľajte domov, do práce. Poseďte, doplňte tekutiny, občerstvite sa. Potom môžete pokračovať v naplánovanom programe.
 •  Ako darca krvi máte podľa Zákonníka práce nárok na pracovné voľno. Patrí Vám na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca.