Kalendár

Január
P U S Š P S N
12345
6789101112
1314151617
18
18. 1. 2020 - 18. 1. 20208 hodinový kurz prvej pomoci
19
20212223242526
2728293031
Aktuality
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
16.10.2018

Svetový deň záchrany života 2018

Dnešný Svetový deň záchrany života sme si pripomenuli spolu s ďalšími partnermi zo Slovenskej resuscitačnej rady.
04.09.2018

Portál prvej pomoci pre inštruktorov a školiteľov SČK

Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci SČK spúšťa pre svojich inštruktorov a školiteľov portál, na ktorom nájdu všetky najnovšie informácie k téme prvá pomoc. 
09.07.2018

Prvá pomoc na slovenských cestách

V týždni od 9. júla do 13. júla 2018 môžete na slovenských cestách stretnúť dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. V rámci dlhoročnej spolupráce s Policajným zborom SR budú preverovať praktické zručnosti a vedomosti vodičov z oblasti poskytovania prvej pomoci.
0/0

Kedy nemôžete darovať krv

Hlavnou zásadou pri odbere krvi je zabrániť prenosu infekčných ochorení prostredníctvom transfúzií. V určitých prípadoch sa môže stať, že darca nevyhovie prísnym podmienkam a napriek snahe nemôže krv darovať.

Vhodnosť darcu vždy posúdi lekár na základe celkového a aktuálneho  zdravotného stavu darcu. Ak lekár darovanie krvi nepovolí, robí tak preto, aby ochránil nielen vás - darcu, ale aj príjemcu – pacienta.

Krv nemôžete darovať v týchto prípadoch:

 • ak ste prekonali infekčnú žltačku typu B a C a boli ste v styku s chorými na toto ochorenie za posledný rok. V prípade infekčnej žltačky typu A môže byť darcom krvi človek až po určitom časovom odstupe.
 • ak ste prekonali  iné vážne infekčné choroby. Prosím, informujte lekára na transfúziologickom oddelení a pravdivo vyplňte dotazník darcu
 • ak ste boli chorí, užívali antibiotiká, mali hnačku, naplánujte si darovanie krvi o jeden mesiac po vyliečení
 • ak ste mali herpes, boli ste u zubára na extrakcii zuba, vyčkajte s darovaním krvi aspoň jeden týždeň
 • ak dlhodobo užívate lieky s výnimkou hormonálnej antikoncepcie. Platí to aj v prípade, ak užívate lieky proti alergii - antihistaminiká
 • ak ste boli posledný polrok operovaný, liečený akupunktúrou, boli ste tetovaný alebo máte nový piercing
 • piercing na jazyku radíme k slizničným piercingom a ich nositeľ je vylúčený z darcovstva krvi až do odstránenia takéhoto piercingu.
 • ak ste dostali transfúziu krvi alebo plazmy
 • ak ste nosičom vírusu HIV spôsobujúceho AIDS
 • v prípade, ak ste mali v poslednom roku HIV pozitívneho sexuálneho partnera a patríte k skupinám rizikovým na prenos HIV čo znamená, že užívate vnútrožilne drogy, žijete promiskuitným životom
 • ak ste sexuálni partneri pacientov dostávajúcich transfúziu krvi a plazmy
 • z odberu krvi sa vylučujú natrvalo osoby, ktorých sexuálne správanie ich vystavuje vysokému riziku získania závažných infekčných ochorení prenášaných krvou.
 • ak ste podstúpili operáciu mozgových obalov, transplantáciu rohovky
 • ak ste sa liečili pomocou hormónov hypofýzy a v rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia
 • v súvislosti s Creutzfeldt- Jacobovou chorobou (CJCH) sa Nariadením Ministerstva zdravotníctva SR z júla 2005 z darcovstva krvi vylučujú osoby, ktoré žili v rokoch 1980 - 1996 viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku. Toto opatrenie je preventívne, pretože prenos CJCH transfúziou krvi nebol dokázaný
 • z darcovstva krvi sa vylučujú ženy počas menštruácie a počas ťarchavosti. Žena môže darovať krv až 1 rok po pôrode, ak nedojčí.

V prípade, že si nie ste istí, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi, vopred zavolajte do transfúziologického pracoviska a vašu situáciu skonzultujte s lekárom.

 


Dotazník pre darcov krvi, plazmy a krvných buniek

 

Questionnaire for Donors of Blood, Plasma and Blood Cells

Galéria - Galéria obrázkov