Kalendár

Január
P U S Š P S N
12345
6789101112
1314151617
18
18. 1. 2020 - 18. 1. 20208 hodinový kurz prvej pomoci
19
20212223242526
2728293031
Aktuality
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
16.10.2018

Svetový deň záchrany života 2018

Dnešný Svetový deň záchrany života sme si pripomenuli spolu s ďalšími partnermi zo Slovenskej resuscitačnej rady.
04.09.2018

Portál prvej pomoci pre inštruktorov a školiteľov SČK

Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci SČK spúšťa pre svojich inštruktorov a školiteľov portál, na ktorom nájdu všetky najnovšie informácie k téme prvá pomoc. 
09.07.2018

Prvá pomoc na slovenských cestách

V týždni od 9. júla do 13. júla 2018 môžete na slovenských cestách stretnúť dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. V rámci dlhoročnej spolupráce s Policajným zborom SR budú preverovať praktické zručnosti a vedomosti vodičov z oblasti poskytovania prvej pomoci.
0/0

Som prvodarca

Rozhodli ste sa, že sa stanete darcom krvi? Blahoželáme a zároveň vám ďakujeme.

Darovať niekomu krv je ten najšľachetnejší a najväčší dar, ktorý vás nič nestojí, ale pre obdarovaného môže znamenať záchranu života a zdravia. Vedeli ste, že každým darovaním krvi môžete zachrániť až tri životy?

Pred prvým odberom vás určite zaujímajú odpovede na základné otázky.

Kto môže byť darcom krvi?

Darcom krvi môže byť každý, teda aj vy. Môže ním byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov. Mali by ste mať minimálne 50 kilogramov.

Kto nemôže byť darcom krvi?

Pred darovaním krvi vyplníte podrobný dotazník, ktorý lekárom pomôže identifikovať potencionálne ohrozenia a dôvody, pre ktoré sa nemôžete stať dobrovoľným darcom krvi. Zároveň vám lekár odoberie vzorku krvi, aby zistil váš aktuálny zdravotný stav. Dôvodom takejto precíznej a niekoľkonásobnej vstupnej kontroly je ochrana vás – darcu krvi, ale aj človeka, ktorý má podlomené zdravie a potrebuje prijať zdravú krv. Prečítajte si viac o prípadoch, kedy sa nemôžete stať darcom krvi.

Ako často môže darca darovať krv?

Muži môžu darovať krv maximálne 4x do roka, minimálny odstup medzi odbermi by mal byť 3 mesiace. Ženy môžu darovať krv maximálne 3x do roka s minimálnym odstupom štyroch mesiacov medzi dvoma odbermi. Krvné doštičky je možné darovať aj častejšie.

Prečo som sa rozhodol pravidelne darovať krv?

„Je to o pocitoch, že môžete aj takto pomôcť zo srdca niekomu inému, koho vlastne nepoznáte. Nájsť si čas dve hodiny raz za tri mesiace vôbec nie je také zložité,“ odkazuje nádejným darcom krvi pán Adam Kubaško z Revúcej, ktorý krv daroval už 89-krát.

„Nikoho nenahovoríte, aby išiel darovať krv len tak. Všetko je o vnútornom nastavení a o tom momente, keď sa človek pre darcovstvo rozhodne. Keď tak už urobí, je to preto, že chce pomáhať zachraňovať životy iných,“ hovorí pán Ladislav Kováč, ktorých daroval krv obdivuhodných 102-krát.

„Strach ani nervozitu som necítil, ale boli určité obavy ako zareaguje telo na to, že mu zrazu bude chýbať 450 ml krvi,“ spomína pán Jaroslav Suvák na svoj prvý odber krvi. Držiteľ diamantovej plakety prof. MUDr. Jána Jánskeho považuje darovanie krvi za súčasť svojho života a už sedemnásť rokov daruje krv pravidelne.

Pred prvým darovaním krvi, by ste mali byť informovaný o tom, že:

 • Na webovej stránke Národnej transfúznej služby SR, nájdete aktuálne informácie, či váš nedávny pobyt v zahraničí počas dovolenky alebo pracovnej cesty nepredstavuje prekážku, ktorá vás môže vyradiť z darovania. http://www.ntssr.sk/
 • Zdravý životný štýl a každodenná zdravá racionálna strava s dostatkom zeleniny a ovocia, kvalitných bielkovín, ktoré obsahuje napríklad hydina, ryby, mlieko, vajcia a strukoviny i jedlá so zníženým obsahom živočíšnych tukov sa odzrkadlia v kvalite darovanej krvi.
 • V priebehu darovania krvi absolvujete ako darca lekárske a laboratórne vyšetrenia, ktoré vám poskytnú dôležité preventívne informácie o vašom zdravotnom stave.
 • Vaša darovaná krv sa vyšetruje na infekčné ochorenia:
  • povrchové antigény hepatitídy (žltačky) typu B
  • protilátky proti vírusu hepatitídy (žltačky) typu B
  • protilátky proti vírusu hepatitídy (žltačky) typu C  
  • HIV 1 a HIV 2 protilátky a antigénu p24 (testy na AIDS)
  • sérologický test na syfilis
  • stanovanie hladiny pečeňového enzýmu (ALT)

   Ak by sa našiel jediný patologický nález v týchto testoch, budete o tom informovaný a bude vám odporúčané navštíviť svojho praktického lekára. Na transfúziu sa použije vaša krv iba po vyhovujúcom výsledku, aby nebol ohrozený príjemca krvi.

   Pre vašu bezpečnosť sa pri každom odbere krvi používa výlučne jednorazový materiál.

    

Súbory na stiahnutie