Kalendár

Október
P U S Š P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Aktuality
04.09.2018

Portál prvej pomoci pre inštruktorov a školiteľov SČK

Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci SČK spúšťa pre svojich inštruktorov a školiteľov portál, na ktorom nájdu všetky najnovšie informácie k téme prvá pomoc. 
09.07.2018

Prvá pomoc na slovenských cestách

V týždni od 9. júla do 13. júla 2018 môžete na slovenských cestách stretnúť dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. V rámci dlhoročnej spolupráce s Policajným zborom SR budú preverovať praktické zručnosti a vedomosti vodičov z oblasti poskytovania prvej pomoci.
20.06.2018

Svetový deň utečencov a stanovisko Červeného kríža

Spoločné stanovisko národných spoločností Červeného kríža krajín Európskej únie, Nórska a Švajčiarska k migrácii pri príležitosti Svetového dňa utečencov
16.05.2018

SČK a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu

Slovenský Červený kríž a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko rozhodli spojiť sily a ponúknuť akreditované Kurzy prvej pomoci
22.03.2018

Slovenský Červený kríž dostal ďalších 17 vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním zvyšných 17 vozidiel Kia cee’d Sportswagon splnila svoj minuloročný sľub kompletne obnoviť vozový park Slovenského Červeného kríža.  
08.12.2017

Príbehy pod stromček

Tento rok sme v advente pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža. 
29.11.2017

Nadácia Kia Motors Slovakia darovala SČK 20 nových vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním vozidiel Kia cee’d Sportswagon prispeje k obnove vozového parku SČK a zvýši mobilitu jeho pracovníkov. 
23.10.2017

Slovenský Červený kríž si na sneme zvolil nové vedenie

21. októbra sa konal VI. snem Slovenského Červeného kríža. Na štvorročné obdobie si zvolil najvyšších predstaviteľov SČK. 
18.08.2017

Svetový humanitárny deň

19. augusta si spoločne s celým svetom pripomíname Svetový humanitárny deň. Tento deň vzdávame úctu všetkým pracovníkom, ktorí riskujú svoje životy v humanitárnej službe a pomáhajú ľuďom postihnutých krízami na celom svete. 
0/0

Som prvodarca

Rozhodli ste sa, že sa stanete darcom krvi? Blahoželáme a zároveň vám ďakujeme.

Darovať niekomu krv je ten najšľachetnejší a najväčší dar, ktorý vás nič nestojí, ale pre obdarovaného môže znamenať záchranu života a zdravia. Vedeli ste, že každým darovaním krvi môžete zachrániť až tri životy?

Pred prvým odberom vás určite zaujímajú odpovede na základné otázky.

Kto môže byť darcom krvi?

Darcom krvi môže byť každý, teda aj vy. Môže ním byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov. Mali by ste mať minimálne 50 kilogramov.

Kto nemôže byť darcom krvi?

Pred darovaním krvi vyplníte podrobný dotazník, ktorý lekárom pomôže identifikovať potencionálne ohrozenia a dôvody, pre ktoré sa nemôžete stať dobrovoľným darcom krvi. Zároveň vám lekár odoberie vzorku krvi, aby zistil váš aktuálny zdravotný stav. Dôvodom takejto precíznej a niekoľkonásobnej vstupnej kontroly je ochrana vás – darcu krvi, ale aj človeka, ktorý má podlomené zdravie a potrebuje prijať zdravú krv. Prečítajte si viac o prípadoch, kedy sa nemôžete stať darcom krvi.

Ako často môže darca darovať krv?

Muži môžu darovať krv maximálne 4x do roka, minimálny odstup medzi odbermi by mal byť 3 mesiace. Ženy môžu darovať krv maximálne 3x do roka s minimálnym odstupom štyroch mesiacov medzi dvoma odbermi. Krvné doštičky je možné darovať aj častejšie.

Prečo som sa rozhodol pravidelne darovať krv?

„Je to o pocitoch, že môžete aj takto pomôcť zo srdca niekomu inému, koho vlastne nepoznáte. Nájsť si čas dve hodiny raz za tri mesiace vôbec nie je také zložité,“ odkazuje nádejným darcom krvi pán Adam Kubaško z Revúcej, ktorý krv daroval už 89-krát.

„Nikoho nenahovoríte, aby išiel darovať krv len tak. Všetko je o vnútornom nastavení a o tom momente, keď sa človek pre darcovstvo rozhodne. Keď tak už urobí, je to preto, že chce pomáhať zachraňovať životy iných,“ hovorí pán Ladislav Kováč, ktorých daroval krv obdivuhodných 102-krát.

„Strach ani nervozitu som necítil, ale boli určité obavy ako zareaguje telo na to, že mu zrazu bude chýbať 450 ml krvi,“ spomína pán Jaroslav Suvák na svoj prvý odber krvi. Držiteľ diamantovej plakety prof. MUDr. Jána Jánskeho považuje darovanie krvi za súčasť svojho života a už sedemnásť rokov daruje krv pravidelne.

Pred prvým darovaním krvi, by ste mali byť informovaný o tom, že:

 • Na webovej stránke Národnej transfúznej služby SR, nájdete aktuálne informácie, či váš nedávny pobyt v zahraničí počas dovolenky alebo pracovnej cesty nepredstavuje prekážku, ktorá vás môže vyradiť z darovania. http://www.ntssr.sk/
 • Zdravý životný štýl a každodenná zdravá racionálna strava s dostatkom zeleniny a ovocia, kvalitných bielkovín, ktoré obsahuje napríklad hydina, ryby, mlieko, vajcia a strukoviny i jedlá so zníženým obsahom živočíšnych tukov sa odzrkadlia v kvalite darovanej krvi.
 • V priebehu darovania krvi absolvujete ako darca lekárske a laboratórne vyšetrenia, ktoré vám poskytnú dôležité preventívne informácie o vašom zdravotnom stave.
 • Vaša darovaná krv sa vyšetruje na infekčné ochorenia:
  • povrchové antigény hepatitídy (žltačky) typu B
  • protilátky proti vírusu hepatitídy (žltačky) typu B
  • protilátky proti vírusu hepatitídy (žltačky) typu C  
  • HIV 1 a HIV 2 protilátky a antigénu p24 (testy na AIDS)
  • sérologický test na syfilis
  • stanovanie hladiny pečeňového enzýmu (ALT)

   Ak by sa našiel jediný patologický nález v týchto testoch, budete o tom informovaný a bude vám odporúčané navštíviť svojho praktického lekára. Na transfúziu sa použije vaša krv iba po vyhovujúcom výsledku, aby nebol ohrozený príjemca krvi.

   Pre vašu bezpečnosť sa pri každom odbere krvi používa výlučne jednorazový materiál.

    

Súbory na stiahnutie